Medialle

Oheisen kuvapankin kuvat ovat vapaasti käytettävissä Taidekeskus Salmelaa ja Reidar Särestöniemi Experience Vuohijärveä koskevien juttujen yhteydessä.

Haastattelupyyntöihin, kuviin ja tiedottamiseen liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä Hanna Hoikkalaan, hanna.hoikkala@taidekeskussalmela.fi / 050 3388 114.

Kuvapankki

Reidar Särestöniemi: ”Huurrekoivut I”, 1965, öljy kankaalle. Yksityiskokoelma.

Reidar Särestöniemi: ”Omakuva”, 1970, öljy kankaalle. Yksityiskokoelma.

Reidar Särestöniemi: ”Eromme jälkeen ei koskaan tule kevättä heille”, 1975, öljy kankaalle. Yksityiskokoelma. 

Reidar Särestöniemi: ”Kevät”, öljy ja tempera kankaalle, 1977. Kirsi ja Keio Eerikäisen Taidesäätiön kokoelma.

Reidar Särestöniemi: ”Ilves”, öljy ja tempera kankaalle, 1969. Kirsi ja Keio Eerikäisen Taidesäätiön kokoelma.

Reidar Särestöniemi: ”Taivaanjaara ja yöaurinko”, öljy ja tempera kankaalle, 1968-76. Kirsi ja Keio Eerikäisen Taidesäätiön kokoelma.

Nina Terno: ”Hiidenori”, pronssi.
Katja Tukiainen: ”Fear No WOLF”, öljy ja alkydi kankaalle, 2024.

Raana Lehtinen: ”Muisto kuutamosta ja päivästä”, öljy kankaalle, 2024.

Elina Brotheruksen näyttelysali 2024, esillä myös Ivana Helsingin mekkoja. Brotherus on käyttänyt kuvissaan Ivana Helsingin vaatteita.

Nora Tapperin teoksia Salmelan kesän 2024 näyttelyssä.

Susanne Koskimäen keramiikkaa ja Topi Ruotsalaisen maalauksia kesän 2024 näyttelyssä.

Taidekeskus Salmela, kuvaaja Jenni Höök.

Arkkitehti Risto Tulonen (vas.), Taidekeskus Salmelan toiminnanjohtaja Tuomas Hoikkala, rakennusurakoitsija Arto Nurminen ja Gabriel Hoikkala tapahtumapaviljongin rakennustyömaalla.

Havainnekuva Taidekeskus Salmelan tapahtumapaviljongista, joka avataan kesällä 2025.

Havainnekuva Taidekeskus Salmelan tapahtumapaviljongista, joka avataan kesällä 2025.

Havainnekuva Taidekeskus Salmelan tapahtumapaviljongista, joka avataan kesällä 2025.

Juha Tapio esiintyy Salmelassa kesällä 2025.

Taidekeskus Salmela.

C. L. Engelin (1778-1840) sininen huvimaja punaisine terasseineen, kuvaaja Jenni Höök.

Aino Aallon (1894-1949) keltainen huvimaja, kuvaaja Jenni Höök

Salmelan maisemapuisto huvimajoineen. Kuvassa näkyvä huvimaja on Theodor Höijerin (1843-1910) suunnittelemien ikkunoiden innoittama, kuvaaja Jenni Höök.

Vanha postitalo Domanderin näyttelyalueella, Kuvaaja Jenni Höök.

Domanderin näyttelyalueen pihapiirissä on esillä veistoksia mm. Nina Ternolta (1935-2003). Kuvaaja Jenni Höök.

Toiminnanjohtaja Tuomas Hoikkala, kuvaaja Jenni Höök.

Vuohijärven luonto- ja kulttuuritalo, kuvaaja Jenni Höök.

Mäntyharjun kirkko, jossa osa Salmelan konserteista jäjestetään, kuvaaja Jenni Höök.

Domanderin rannassa sijaitseva Georges Winterin (1875-1954) enkeliveistos on tuotu Suomeen Viipurista. Enkelin otsan on sanottu tuovan onnea ja siunausta kaikille sitä koskettaville. Kuvaaja Jenni Höök.

Yhteistyökumppanit

Haluatko toimia Salmelan yhteistyökumppanina? Tervetuloa mukaan toimintaamme.

Toimintamme tarjoaa monipuolisia mahdollisuuksia yhteistyöhön ja kerromme niistä mielellämme lisää.
Ota yhteyttä tuomas.hoikkala@taidekeskussalmela.fi.

Nosto ja Kuljetus S. Lehtinen Oy

|

Orpe Kuljetus Oy

|

Polaria Oy

Oddy

|

Punamusta

|

Suur-Savon Osuuspankki

|

TYKKÄ OY