Bassot Salmelassa tuo lavalle suomalaisen laulutaiteen syvimmät äänet. Illan solisteina kuullaan Sami Luttinen, Timo Riihonen ja Matti Turunen.
Sami Luttinen on toiminut Düsseldorfin Deutsche Oper am Rheinin solistina 1990-luvun lopulta asti ja vieraillut muun muassa Milanon La Scalassa ja Savonlinnan Oopperajuhlilla. Timo Riihonen on yksi Suomen kansainvälisesti menestyneimmistä bassoista, ja hän on esiintynyt muun muassa Lontoon Covent Gardenissa ja Bayreuthissa. Suomen Kansallisoopperassa työskentelevä Matti Turunen yhdistää ohjelmistossaan klassisen ja hengellisen laulutaiteen sekä viihdemusiikin. Turuselle myönnettiin vuonna 2017 Suomen Wagner-Seuran Bayreuth-stipendi.
Laulajia säestää kymmensorminen piano-orkesteri Jukka Nykänen, joka tunnetaan monipuolisuudestaan ja ilmiömäisestä improvisointitaidostaan. Luvassa on ilta täynnä syviä sävyjä, upeita ääniä ja yllätyksiä. Tervetuloa!
Tapahtuman kesto n. 2 h. Sis. väliaika.







Premium A -katsomo sijaitsee A-katsomon etuosassa, keskellä lavan edessä.